اخبار

اَبَرپروژه پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج‌فارس به ایستگاه افتتاح رسید

پالایشگاه گازی بیدبلند خلیج‌فارس به‌عنوان بزرگترین طرح تأمین خوراک صنعت پتروشیمی با سرمایه‌گذاری 3.2 میلیارد دلاری به‌زودی به طور رسمی افتتاح می‌شود.
«بیدبلند خلیج‌فارس» بزرگ‌ترین تاسیسات جمع‌آوری و فرآورش گازهای همراه نفت کشور با ظرفیت فرآورش روزانه بیش از 56 میلیون مترمکعب گازهای همراه و تولید 3.4 میلیون تن خوراک پتروشیمی آماده بهره‌برداری است.

عمده عملیات اجرایی ساخت پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس از اواسط سال ۱۳۹۴ در زمینی به مساحت ۲۴۴ هکتار مجموعه پالایشگاهی در شهرستان بهبهان و ۶۴ هکتار سایت مخازن ذخیره سازی و صادرات محصولات در بندر ماهشهر آغاز گردید که می بایست احداث ۸۳۰ کیلومتر خطوط لوله خوراک و محصول را نیز به آنها اضافه نمود که در استان های خوزستان ، کهکیلویه و بویر احمد و بوشهر اجرا گردیده اند. 

ظرفیت تولید سالیانه این اَبَرپالایشگاه حدود ۱۵ میلیون تن محصولات ارزشمند ، شامل : متان، اتان، پروپان، بوتان، میعانات گازی  و گازهای اسیدی است که علاوه بر سودآوری کلان ارزی و ریالی برای کشور ، تامین گاز مورد نیاز مصارف خانگی و خوراک صنایع کشور خصوصا پتروشیمی های حاضر در زنجیره ارزش تعریف شده و برنامه ریزی شده برای آن مثل پتروشیمی گچساران را نیز بر عهده دارد.

از آثار مثبت احداث این پالایشگاه در زمینه محیط زیست می توان به خاموش شدن گازهای مشعلی که ده ها سال در مناطق نفت خیز جنوب و در عرصه های بِکر محیط زیست ارزشمند زاگرس می‌سوخت و با سوختن آنها سرمایه ای کلان به آلوده کننده محیط زیست و طبیعت بدل می شد ، اشاره نمود که در طرح های مشترک فعلی و آتی شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس و شرکت ملی نفت ایران ، با جمع آوری این گازها و انتقال آنها به پالایشگاه ، این مشکل مرتفع خواهد شد .

در مقوله و مبحث مهم اشتغال که به راستی دغدغه و مسئله اول کشور می باشد نیز در دوران ساخت این پالایشگاه ، حدود ۱۰ هزار نفر با تخصص های مختلف مشغول به کار بوده اند و در زمان بهره برداری ، اشتغال پایدار ۱۱۸۷ نفری را به صورت مستقیم دارا است و به عنوان طلایه دار اشتغال در منطقه احداث آن می باشد که بالطبع رونق این منطقه را در پی داشته و خواهد داشت.

احداث پتروپالایشگاه های مشابه این طرح در سایر مناطق واجد شرایط کشور (مطابق طرح آمایش سرزمین و رعایت الزامات زیست محیطی و پدافند غیرعامل ) می تواند ضمن ایجاد ارزش افزوده بسیار نسبت به خام فروشی نفت و گاز، در بی اثر کردن تحریم های ظالمانه نیز نقش ممتازی را ایفا نموده و گستره رونق و اشتغال را بسیار بیشتر گرداند.

پروژه پالایش گاز بیدبلند خلیچ فارس که اخیرا از سوی نهمین دوره جایزه ملی مدیریت پروژه ایران به‌عنوان پروژه برتر کشور معرفی شد، در میان چهار نامزد نهایی مگاپروژه بخش انرژی جایزه جهانی پروژه‌های بزرگ و مگاپروژه‌های ۲۰۲۰ قرار گرفت.بر اساس انتخاب داوران این رقابت بین‌المللی، مگاپروژه‌ها به دو دسته زیرساخت و انرژی تقسیم شدند؛ که نام پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس و کنسرسیوم ایرانی سازه جهان پارس به عنوان پیمانکار پروژه، در میان چهار برگزیده بخش انرژی قرار گرفت.

 

video

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Hide picture